Gazete Manşetleri

Süs Balıklarına Don Nöbeti

Süs Balıklarına Don Nöbeti

Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alan soğuk hava, Antalya’da başta örtü altı tarım olmak üzere, süs balığı üretim sektörünü de alarma geçirdi. Süs balığı üreticileri, soğuğa duyarlı balıkların donarak ölmemesi için havuz başında ve akvaryumların bulunduğu odalarda önlem aldı.
Örtü altı üretiminin önemli merkezlerinden Antalya’da, hava sıcaklıklarının sıfır derece ve altına düşmesiyle üreticiler seralarında soba yakıp, ürünlerini zirai dondan korumaya çalışıyor. Tarım faaliyetlerini devam ettirmek ve ürünlerini korumak için don nöbeti tutan çiftçilerin yanı sıra, Adana ve Hatay ile birlikte Türkiye’nin süs balığı üretiminde lider kentlerinden Antalya’da da hassas balık türlerinin soğuktan etkilenmemesi önlemler alındı. Sıcak havayı seven ve ılık sularda yaşayan süs balıkları için kapalı devre ısıtma sistemi kuran üreticiler, aynı zamanda odun sobası yakarak balıkların yaşam alanlarını sıcak tutmaya çaba gösteriyor.

SOĞUĞA DUYARLI TÜRLER
Antalya 11 yıldır ailesiyle birlikte cam sera içine kurduğu üretim havuzlarında süs balığı üreterek geçimini sağlayan Ali Kaçak, don nöbetine aralıksız devam ettiğini söyledi. 5 dönüm arazi üzerine kurduğu yüzlerce havuzda balık yetiştiren Kaçak, hassas türler için kapalı alan inşa ettiğini, kimilerini akvaryum içinde, kimilerini de taş havuzları ısıtarak don ve soğuktan korumaya çalıştığını anlattı. Bazı balık türlerinin soğuk havaya aşırı duyarlı olduğunu, hava sıcaklığı sıfır dereceye indiğinde önlem alınmadığı takdirde bir iki saatte telef olabileceğini anlatan Kaçak, "Hassas türleri açık havuzdan kapalı alanlara taşıdım. Neredeyse 12 saate yakın bu alanda odun sobası yanıyor. Aynı zamanda örtü altında yeni yumurtadan çıkan balıkların bulunduğu bölüm var. Orada da kalorifer sistemi var. Bu alanda anaç balıklar bulunuyor. Onlar üretim balıkları olduğu için zarar görmemeleri çok önemli. Yaşam alanlarının 20 derecenin altına düşmemesi gerekiyor. 24 saat gözüm termometrede. Isıyı sürekli sabit tutmam gerekiyor" diye konuştu.

HER SABAH HAVUZLARIN ÜZERİNDEKİ BUZLARI KIRIYOR
Üstü açık havuzların buz tuttuğunu anlatan Kaçak, "Bu havuzlarda dayanıklı balıklar var. Havuzların üstü buz tutuyor. Her sabah buzları kırarak suyu havalandırıyorum. Diğer türler dış havuzdakiler kadar güçlü değil. O nedenle onların sularının belli derecede kalması gerekiyor" dedi.

YERLİ VE İTHAL BALIKLAR HAVUZDA
Kepez ilçesi Ünsal mahallesindeki serada 1998 yılından 2009 yılına kadar domates ve çeşitli sebze üretimi yaptığını ve tesadüf eseri süs balığı yetiştiriciliğiyle tanıştığını anlatan Kaçak, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Merkezi’ndeki bazı tanıdıklarının, serada süs balığı yetiştiriciliğinde deneme amaçlı çalışmalar yapmaya başladığını, kendisinin de bu şekilde üretim tesisi kurarak balık yetiştirmeye başladığını söyledi. Kırmızı Japon süs balığı olmak üzere Çin, Tayland ve Endonezya’dan ithal edilen canlı doğurgan süs balık çeşitlerini ürettiğini aktaran Ali Kaçak, "Yerli tür süs balıkları da yetiştiriyoruz. Şu anda 300 bin yavru süs balığı var. Ortalama 1 TL’den alıcı buluyor" dedi.
İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) –

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha
#haber #gündem #sondakika

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha
#haber #gündem #sondakika

You may also like