Gazete Manşetleri

Sıvı Yağ Fiyatı Yükselince, Çekirdekten Yağ Çıkaran Ustanın İşleri Arttı

Sıvı Yağ Fiyatı Yükselince, Çekirdekten Yağ Çıkaran Ustanın İşleri Arttı

Bursa’nın İnegöl ilçesi Kurşunlu Mahallesi’nde yaşayan yağ ustası Sabri Sarıca (71), 50 yıldır asırlık makinelerle ayçiçeği yağı üretimi yapıyor. Çekirdek küspesi karşılığında, 5 farklı işlemlerden geçirerek organik yağ üreten Sarıca’nın işleri, zamlarla birlikte daha da arttı. Çekirdek ve yağ fiyatlarının yükseldiğini hatırlatan Sarıca, "Artık tonla çekirdek getiriyorlar. 3 kilogram çekirdekten 1 kilo yağ çıkıyor. Para karşılığında değil, çekirdek küspesi karşılığında ay çekirdeği yağı üretiyorum. 1 kilo çekirdekten 250 gram küspe çıkıyor. Küspeyi, kilosu 2 liradan yemcilere satıyorum” dedi.

İnegöl ilçesi Kurşunlu Mahallesi’nde yaşayan Sabri Sarıca, yağhanesinde endüstriyel olmayan sistemleri kullanarak 50 yıldır ayçiçeği yağı üretiyor. Asırlık makinelerle çekirdekten yağ çıkaran Sarıca, 5 ayrı işlem ile organik üretim yapıyor. Yaklaşık 50 metrekarelik yağhanede çalışan Sarıca, 1970’li yıllarda bu işe başladığını, mesleği kayınpederinden öğrendiğini söyledi.

’48 AYRI BEZDEN SÜZÜLÜYOR’

Ayçiçeği yağının üretiminin zor olduğunu belirten Sarıca, şunları kaydetti:

"Müşterimiz ürettiği ay çiçeklerini çuvalla bize getirir. Asırlık makinemde ay çekirdeklerini ayıklıyorum. Daha sonra ay çiçeklerini pişiriyoruz. Pişirme ile birlikte ay çekirdeğinin özünü alıyoruz. Daha sonra pres yaparak ilk yağı çıkartıyorum. Çıkan yağ 48 ayrı bezden süzülerek, hazneye düşüyor ve yağ oluşuyor. 3 kilogram çekirdekten 1 kilo yağ çıkıyor. Yapmaya çalışıyorum ama zorlanıyorum. 50 yıldır bu mesleği yapıyorum. Yaşım 71. Millete hizmet etmekten memnunum. Bir kişinin bana ‘Allah razı olsun’ demesi yeterli. Para karşılığında değil, çekirdek küspesi karşılığında ay çekirdeği yağı üretiyorum."
Yavuz YILMAZ/İNEGÖL (Bursa), (DHA)-

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha

You may also like