Gazete Manşetleri

Mehmet Usta, 40 Yıldır Ayakkabı Üretmekten Vazgeçmedi

Mehmet Usta, 40 Yıldır Ayakkabı Üretmekten Vazgeçmedi

Isparta’da 40 yıldır ayakkabı imalatı yapan Mehmet Kaya (63), unutulmaya yüz tutan mesleğini sürdürmeye çabalıyor. Yeni usta yetişmemesinden yakınan Kaya, "Usta günde 8-10 çift ayakkabı yaparken, makinede 400-500 çift üretiliyor. Böyle olunca model çeşitliliğini genişletemiyorsun" dedi.
Kent merkezinde 1974 yılında kurulan 4 katlı Kunduracılar Sitesi’nde ayakkabı imalatı yapılan onlarca dükkan, zaman içinde terk edildi. Yıllarca el emeğiyle ürettikleri ayakkabıları satan kunduracılar, gelişen teknolojiye yenildi. Binada ayakkabı imalatı ve tamiri yapan esnaf sayısı da gün geçtikçe azaldı. Kunduracılar Sitesi’ndeki ayakkabı imalathanelerinin yerini farklı sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinin ofisi aldı. Muhasebecisinden emlakçısına birçok dükkanın yer aldığı Kunduracılar Sitesi’nin giriş katında ayakkabı satılan mağazaların haricinde 5 tamirci, bir de Mehmet Kaya’ya ait imalathane kaldı.

‘TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMADIK’
40 yıldır ayakkabı imalatı yapan Mehmet Kaya, teknolojiye ayak uyduramadıkları için mesleğinde son dönemin yaşandığını anlattı. Unutulmaya yüz tutan mesleğinin kentteki son temsilcilerinden Kaya, kişiye özel ayakkabı yaparak geçimini sağlamaya devam ettiğini söyledi. Gençlerin mesleğe ilgisiz nedeniyle yeni ustaların yetişmediğini belirten "Kunduracılar Sitesi’ne bütün ustalar, bir arada olduğumuz zamanlar güzeldi. Dükkanlara ustalar sığmıyordu. Türkiye’nin çeşitli illerine ayakkabı üretiyorduk. Hatta buradan çıkan ayakkabıların Kars’a kadar gittiğini biliyorum. Nerede eksik yaptık, bilmiyorum ama teknolojiye ayak uyduramadık" dedi.

‘YA KIYMETİNİ BİLEMEDİK YA DA GELİŞTİREMEDİK’
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte makineyşe günde 400-500 çift ayakkabı yapılabildiğini ifade eden Kaya, şunları söyledi:
"Yeni modeller geliştiremedik. Bir usta günde 8-10 çift ayakkabı yapabilir. Durum böyle olunca model çeşitliliğini genişletemiyorsun. Yeni modelleri uydursan kime satacaksın? Bizim en tıkandığımız yer; esnafın yok oluşu. Bu işin kıymetini ya bilemedik ya da geliştiremedik."

‘YENİ YETİŞEN NESİL YOK’
Kunduracılar Sitesi’nde 36 yıldır ayakkabıcılıkla uğraşan Yakup Sinan ise imalat sektörünün bitmesinin ardından tamirciliğe yöneldiğini söyledi. Sitede birkaç kişinin ayakkabı tamiratı ile hayatını devam ettirmeye çalıştığını belirten Sinan, "Yeni yetişen usta olmadığı için burada 10-15 arkadaş kaldık. Bizden sonraki nesilde tamirat üzerine usta yok" dedi.
Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) –

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha

You may also like