Gazete Manşetleri

Çoban Köpeklerinin Zırhı ‘Çengelli’ Tasma

Çoban Köpeklerinin Zırhı 'Çengelli' Tasma

Tokat’ın Zile ilçesinde demirci ustası Zeki Başbekliyen (52), babadan kalma dükkanında talep üzerine çoban köpeklerinin korunmasında kalkan vazifesi gören çengelli tasma üretiyor. Tamamen demirden yapılan tasmalar özellikle Kangal tipi çoban köpeklerinin yırtıcılarla mücadelesinde önem taşıyor. Tasma, hayvanların boğuşma sırasında zayıf noktası olan boyun kısmını koruyor. Başbekliyen, "Özellikle bunu hayvancılıkla uğraşanlar kullanıyor. Tasmanın özelliği köpekleri korumasıdır. Köpekleri boğuşma sırasında diğer hayvanlara karşı korur. Fabrika üretimi tasmalar da mevcut ama naylon üzerine perçinlendiği için zamanla düşüyor" dedi.
Zile ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Zeki Başbekliyen baba mesleği olan demircilik mesleğini tarihi uzun çarşıda devam ettiriyor. Babası Abdullah Başbekliyen’den devraldığı mesleğini sürdüren Başbekliyen, son yıllarda artan talep üzerine çoban köpekleri için yırtıcı hayvanlardan ve yabani hayvanlardan korunmak üzere çengelli demir tasma üretmeye başladı. Yılda yaklaşık 1000 adet çengelli demir köpek tasması üreten Başbekliyen, ürünlerini Türkiye’nin birçok iline gönderiyor.

‘KÖPEKLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR’
Gelen taleplere göre çalışmalar yaptıklarını anlatan Zeki Başbekliyen, "Ürettiğimiz tasmalarımız açma ve kaynaklı olmak üzere 2 çeşittir. Bunları genelde sipariş üzerine alıyoruz. Ben yılda 1000 adet üretiyorum. Bunlar aracı firmalar aracılığı ile Türkiye geneline dağılıyor. Özellikle Kangal gibi sürü köpeklerinde kullanılıyor. Yani hayvancılıkla uğraşanlar kullanıyor. Tasmanın özelliği köpekleri korumasıdır. Dış etkenlerden, köpeklerin boğuşması durumunda kendisini korur. Tasmalarımız sağlıklı, köpeklerin güvenliğini sağlıyor. Fabrika üretimi tasmalar da mevcut ama naylon üzerine perçinlendiği için zamanla düşüyor. Tasmaların fiyatları 30 ile 40 lira arasında değişiyor. Eskiden bu kadar üretilmiyordu. Tasma şu anda eskiye nazaran daha fazla üretiliyor. Hayvan yetiştiricilerinden talep geliyor" dedi.
İlçede bulunan bahçesini korumak için Kangal köpeği besleyen Mehmet Tuna ise, "Köpeğimde çengelli demir tasma var. Tasma köpeğin boynundan ısırılmasını engelliyor” diye konuştu.
Fatih YILMAZ-Yaşar Erkan İÇEN/ZİLE(Tokat), (DHA) –

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha

You may also like