Gazete Manşetleri

Ahraz Dedenin El Emeği Süpürgeleri

Ahraz Dedenin El Emeği Süpürgeleri

Hatay’ın Hassa ilçesinde halk arasında ‘Ahraz Dede’ olarak tanınan doğuştan sağır ve dilsiz Mehmet Dedeoğlu (80), baba mesleği olan süpürge örüyor. Dedeoğlu, ördüğü süpürgelerden elde ettiği geçimle aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Anadolu’da yıllarca her evde temizlikte kullanılan darı süpürgelik bitkisi, tarlalardan tek tek toplanarak, bir araç yardımıyla eve getiriliyor. Kuruması için birkaç gün güneşe seriliyor. Kuruyan süpürgelik tohumları, bir bıçak yardımıyla itina ile temizleniyor. Temizlenen bitki, kalın iple ve ince telle sap kısmı boğum yapılarak çuvaldızla itina ile dikilerek süpürge haline getiriliyor. Mehmet Dedeoğlu, doğuştan sağır ve dilsiz olmasına rağmen babasından öğrendiği süpürgecilik mesleğini sürdürüyor. Çiftçilerin tarlalarına ektikleri süpürgelikleri satın alıp, teslim alan Dedeoğlu, kendi geliştirdiği basit mengene yardımıyla, mütevazi evinde eşinin yardımıyla süpürge haline dönüştürüyor.

‘SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ’
Mehmet Dedeoğlu’nun bilgi, beceri ve yeteneği çevresinde takdirle karşılanıyor. Dedeoğlu, eşinin de yardımıyla yaptıkları süpürgeleri, satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Küçüklüğünden bu yana babasının yanında değirmen çalıştıran, yapı ustalığı ve köşkerlik yapan Dedeoğlu süpürgecilik mesleğini günümüze kadar ettiriyor. Fadıma Dedeoğlu, unutulmaya yüz tutan süpürge mesleğini devam ömürlerinin sonuna kadar sürdüreceklerini kaydetti.

YouTube kanalımıza abone olun:
► DHA: http://bit.ly/dha-ytabone

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) en güncel haberlerini https://www.dha.com.tr ‘den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Adreslerimiz
► https://www.facebook.com/dha
► https://twitter.com/dhainternet
► https://www.instagram.com/dha
► https://www.youtube.com/dha

You may also like